Member Login

6/5/2021 9:00:00 AM by Scott Bender

WellFit 5-Star Saturday

 Nutrition Tip of the Week:
During my days of working with professional and high-level college and high school athletes, adequate nutrition was paramount for success. Alongside nutrition comes supplementation. When I began working out, you could buy a 15lb bag of protein powder for $40! Yes, 15lbs of protein powder for only $40. Now, it is not uncommon to see 1lb of protein for nearly $40. The game has changed significantly, and when that happened, a whole bunch of "garbage" was put onto our shelves.

Read More

Get all your News and tips from the WellFit Center here.

What you need to know.
What you need to know.
WellFit 5-Star Saturday